Czym różni się zwykły chleb z marketu od chleba z pieca opalanego drewnem? Proces wypiekania przebiega w naturalnych warunkach, co gwarantuje niepowtarzalny smak, konsystencję oraz chrupkość skórki. Chleb wypiekany samodzielnie to także najwyższej jakości składniki i możliwość pełnej konfiguracji także w kwestii przypraw. Zastosowanie siemienia lnianego, czarnuszki i innych ciekawych przypraw pozwala na uzyskanie znacznie bardziej interesujących smaków niż w sklepowych wyrobów piekarniczych.

Stawianie konstrukcji pieca w różnych miejscach

Pieczenie chleba w piekarniku elektrycznym jest możliwe, jednak wiąże się z wysokimi kosztami zużycia energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w piec chlebowy. W zależności od tego, jakie mamy możliwości finansowe i lokalowe, możemy rozważyć trzy warianty.

Tradycyjny piec chlebowy w kuchni

Świetna opcja dla tych, którzy nie boją się radykalnych zmian. Piec w kuchni pozwala na używanie go bez względu na pogodę co jest ogromnym atutem jeśli chcemy go używać kilka razy w tygodniu. Wymaga on jednak lepszej izolacji i bardziej precyzyjnego wykonania. Jako materiał do izolacji termicznej można wykorzystać płyty krzemianowo-wapniowe, dzięki którym będzie można bezpiecznie i wygodnie piec chleby i pizze najwyższej jakości. Takie płyty można znaleźć tutaj: https://www.vitcas.pl/plyty-krzemianowo-wapniowe 

Budowa pieca w piwnicy

Jeżeli nie chcemy przeprowadzać grubych prac w kuchni, bądź pomieszczenie jest za małe, aby pomieścić nasz piec chlebowy – dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie go w piwnicy. Nie będzie wymagał idealnego wykończenia, co w znacznym stopniu obniży koszty. Składowanie drewna także nie będzie kłopotem. Piec chlebowy w piwnicy to doskonały kompromis pomiędzy ingerencją w przestrzeń kuchni a budową na świeżym powietrzu.

piec chlebowy o ścianach dużej grubości i wielkiej komorze

Konstrukcja w ogrodzie

Budowa pieca chlebowego w ogrodzie wymaga budowy płyty fundamentowej. Wybierając lokalizację, na której nie ma podmokłego gruntu, ułatwiamy sobie zadanie, gdyż fundament nie musi być tak głęboko zakotwiony w gruncie. Po wykonaniu płyty należy przejść do murowania konstrukcji z wykorzystaniem na przykład cegieł szamotowych. Warto pamiętać, że każdy piec należy najpierw stopniowo wygrzać a dopiero po kilku dniach rozpalić do wysokiej temperatury.

Budowa pieca chlebowego od podstaw

Spód pieca jest mocno uzależniony od lokacji, w której go postawimy. Konstrukcja gorącej paczki wymaga od nas odizolowania części z paleniskiem od podłoża. Możemy obsadzić go na ramie stalowej, na małym fundamencie z cegły szamotowej lub na wylewce betonowej wyposażonej w pręty zbrojeniowe. Beton najlepiej wyłożyć płytkami szamotowymi lub cegłami, które zapewnią konstrukcji unikalny wygląd.

Prawidłowo zbudowana podstawa ma kształt otwartej jednostronnie komory. Pozwala ona na podniesienie pieca do poziomu, z którego wygodnie nam go będzie obsługiwać, a szczelina pod paleniskiem, od frontu może posłużyć do przechowywania drewna na opał.

Płyta pod komorę pełni funkcję podstawy paleniska. Ze względu na wysoką temperaturę i erozyjne środowisko pracy musi być ogniotrwała i bardzo wytrzymała. Wykorzystany w tym celu materiał musi się nagrzewać do odpowiednich temperatur i jak najdłużej utrzymywać ciepło w palenisku. Możemy odlać ją z gotowej zaprawy wyrównawczej przeznaczonej do tego celu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych, dedykowanych płyt lub cegły szamotowej.

Komora paleniska to serce naszego pieca, wobec czego od jej wykonania będzie zależeć wydajność naszego pieca. Dla zapewnienia optymalnej temperatury i lepszego przepływu powietrza przyjmuje się, aby wnętrze komory było wykonane w kształcie jaja lub owalu.

Wykonanie wewnętrznej części kopuły stanowi najbardziej problematyczne zadanie. Do wykonania konstrukcji będziemy musieli wspomagać się odpowiednią formą lub szalunkami.

Wykonaną z bloczków betonowych lub z cegieł szamotowych obudowę pieca możemy przyozdobić o odpowiednie płyty, które dzięki różnorodności dostępnych na rynku materiałów, z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza.

Solidne drzwiczki stalowe składające się na budowę pieca dodadzą nieco surowego i klimatycznego wyglądu całej konstrukcji. Odpowiednie uszczelnienie sprawi, że drzwi stalowe z łatwością utrzymają temperaturę odpowiednią do pieczenia chleba lub wypieku pizzy.

Piec i jego palenisko wykonane z szamotu

Najważniejsze zalety przemawiające za wybudowaniem pieca

  • Dodatkowe źródło ciepła – Wysokie temperatury pracy paleniska sprawdzą się doskonale w zimowe popołudnia.
  • Tani w eksploatacji – Do wypieków chleba lub pizzy znacznie taniej wykorzystać energię pochodzącą z komory opalanej drewnem niż elektryczny piekarnik.
  • Pełni walory estetyczne – Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na zewnątrz lub wewnątrz naszego domu, możemy przyozdobić go w sporej wielkości, spektakularną konstrukcję.
  • Wielofunkcyjność – W piecu chlebowym możesz upiec nie tylko różne rodzaje pieczywa. W prosty sposób przyrządzisz w nim różnego rodzaju zapiekanki, warzywa, mięsa, a także ryby. Całe ciepło wytworzone w palenisku sprawi, że czas przygotowania jest znacznie krótszy niż w tradycyjnym piekarniku elektrycznym.
  • Przyjazny dla środowiska – Spalane w piecach drewno jest znacznie bardziej ekologiczne niż na przykład spalanie kruszcu w elektrowniach węglowych, dzięki którym produkuje się większość prądu w naszym kraju.

Palenisko z cegłami, oraz ich łączenia

Piece Chlebowe – Podsumowanie

Zakup lub samodzielna budowa pieca chlebowego to z całą pewnością dobra decyzja. Piece służące do pieczenia chleba sprawdzą się w każdym domu, w którym ceni się zdrowe, smaczne i tradycyjne pieczywo. Jeśli planujesz budowę pieca samodzielnie, nie warto oszczędzać. Piec wykonany z solidnych materiałów posłuży nam przez długie lata bez konieczności prac renowacyjnych.