Większość z nas traktuje pokrzywę zwyczajną jako pospolity chwast, który sprawia wiele problemów. Tymczasem okazuje się, że jest niezwykle wartościową rośliną leczniczą. Jej właściwości znane są od wieków. Zawiera wiele cennych witamin, soli mineralnych i mikroelementów. Dzięki nim pokrzywa pomaga w walce z reumatyzmem, anemią, a ponadto oczyszcza krew i wzmacnia wątrobę.

Lecznicze substancje zawarte w pokrzywie

Pokrzywa zwyczajna od setek lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Szczególne zastosowanie mają jej liście oraz korzeń. W zielonych częściach rośliny znajduje się chlorofil, beta-karoten, witaminy C, K, B2 i B5, histamina, sole mineralne tj. żelazo, magnez, potas. W liściach znajdują się również olejki eteryczne. W korzeniach zawarte są natomiast lipidy, lignany, krzemionka i liczne minerały.

Sok z pokrzywy — zastosowanie

Sok z pokrzywy najlepiej jest przygotować z młodych roślin zebranych na przełomie kwietnia i maja. Aby go otrzymać, należy zmiażdżyć liście i łodygi i wycisnąć z nich płyn. Zarówno sok, jak i napar ze świeżych i suszonych liści ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie się ran, poprawiają kondycję skóry głowy, zwalcza łupież i wzmacnia włosy. Regularnie spożywany sok z pokrzywy wzmacnia organizm i działa przeciwanemicznie. Sok z pokrzywy można również kupić w sklepach zielarskich. Zaleca się picie jednego kieliszka soku z pokrzywy dziennie.

 

Suszenie pokrzywy

Podobnie jak w przypadku soku, do suszenia najlepiej nadają się listki młodej rośliny, która jeszcze nie kwitła. Liście i korzenie powinno się suszyć w przewiewnym zacienionym miejscu, elementy rośliny powinny być rozłożone pojedynczo, tworząc cienką warstwę. Kolor odpowiednio wysuszonych liści nie powinien się zmienić.

Herbata z pokrzywy

Przez wielu nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Można ją sporządzać zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści. Ma działanie moczopędne, zatem powinny pić ją osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz te, które mają częsty problem z zatrzymaniem wody w organizmie. Picie herbaty z pokrzyw zaleca się również kobietom, które zostały świeżo upieczonymi mamami. Przyspiesza ona produkcję mleka oraz pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów. Można ją pić bez obaw o zdrowie noworodka. Co więcej, herbata z pokrzywy pomaga w regeneracji organizmu, wzmacnia odporność, pomaga w problemach z krążeniem krwi. Obniża również poziom cukru i usprawnia przemianę materii. Dla utrzymania zdrowia zaleca się picie filiżanki naparu z pokrzywy każdego ranka zamiast kawy.

 

 

Przeciwwskazania

Niestety herbata z pokrzywy nie jest dla wszystkich. Jej picia powinny unikać kobiety cierpiące na nowotwory narządów rodnych, przewlekłe choroby nerek oraz osoby zażywające leki na cukrzycę.
W obecnych czasach ludzie zapominają, że wszystkie najważniejsze składniki odżywcze utrzymujące nasze ciało w zdrowiu i dobrej kondycji zawarte są w przyrodzie. Wiele roślin, tak jak pokrzywa, nie jest docenianych i niestety często są niepotrzebnie zwalczane. Pokrzywa jest jedną z cenniejszych roślin, bardzo powszechną i łatwą w przygotowaniu, Dlatego nie bójmy się po nią sięgnąć i wprowadźmy ją na stałe do swojej diety.