O tym że warto stosować naturalne przyprawy w kuchni pisaliśmy tutaj. Dziś przekonamy Cię, że nie musisz kupować ich w sklepie. Jeśli dysponujesz choć niewielkim ogródkiem – możesz uprawiać w nim wiele rodzajów ziół, nawet tych pochodzących z cieplejszych regionów świata. Takie przyprawy będą o wiele zdrowsze i pełnowartościowe. Masz wówczas nie tylko absolutną pewność odnośnie pochodzenia używanych przez Ciebie w kuchni przypraw, ale także niemałą satysfakcję. jakie zioła możesz uprawiać w domowym ogródku?

Jakie rośliny będą stanowiły dla nas źródło przypraw? Pietruszka i lubczyk – to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie: musisz tylko pamiętać, by nie stały w miejscu bardzo zacienionym. Nie wolno także zapomnieć o ich codziennym podlewaniu. Listki zbierasz na bieżąco, wrzucając do rosołu czy domowej galarety. Łatwo je wysuszysz na gazecie, dzięki czemu ich smak i aromat będzie Ci towarzyszył także zimą. Z kolei krzaczki mięty ślicznie prezentują się w ogródku: na rabatce czy w skrzynkach. Latem możesz używać ich do przyrządzenia lemoniady czy deseru lodowego bezpośrednio po zerwaniu. Pamiętaj jednak by uprzednio opłukać je zimną wodą. Do uprawy w ogródku doskonale nadaje się także aromatyczna bazylia: lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podlewaj ją regularnie, a codziennie wypuści nowe listki, które możesz suszyć na zimę.

Zioła powinny stać na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, bogata w próchnicę. Jeśli ziemia w Twoim ogródku nie spełnia tych warunków – nic straconego! Domieszka ziemi odpowiedniej jakości pomoże Twoim ziołom uzyskać odpowiednie właściwości.

Pielęgnacja ziół jest prosta i ogranicza się do kilku czynności:

  • podlewanie – jeśli lato jest gorące i suche, pamiętaj by codziennie podlewać ogródek. Rób to wieczorem, tuż po zachodzie słońca i nie żałuj wody;
  • przycinanie – jeśli codziennie zrywasz listki, możesz pominąć tę czynność. Pamiętaj jedynie o przycięciu pędu, z którego zerwałeś listki;
  • pielenie – chwasty rosną znacznie szybciej niż zioła, konkurując z nimi o składniki pokarmowe i wodę. Musisz więc regularnie wyrywać je spomiędzy krzaczków;
  • nawożenie – choć można nawozić zioła konwencjonalnymi nawozami, polecamy stosować raczej te naturalne, na przykład samodzielnie przygotowany kompost. Wszak prędzej czy później plony trafią na Twój talerz, muszą więc być bezpieczne dla zdrowia.

Domowy ogródek ziołowy to źródło wielu witamin i składników odżywczych, a także smaku. Jego pielęgnacja zapewni Ci dużo satysfakcji, a wymaga niewielkich nakładów pracy.