Cynamon to jedna z najchętniej używanych przez nas przypraw. Przyprawiamy nią desery, ciasta, mięsa, a nawet kawę. Podkreśla smak jabłek i gruszek i czyni je niezwykle aromatycznymi. Jak kupić dobry cynamon i jakie są jego właściwości?

Skąd bierze się cynamon?

Cynamonowiec cejloński to gatunek drzewa rosnącego pierwotnie na Cejlonie, Birmie, Sri Lance i w Indiach.  Z terenów tych został przeniesiony także do Afryki, Azji oraz Ameryki.

Dla uzyskania przyprawy nazywanej cynamonem, z drzew usuwa się korę. Proces ten odbywa się 2 – 3 razy w roku, podczas trwania pory deszczowej. Kora z młodych pędów jest poddawana fermentacji, oczyszczaniu i suszeniu, w czasie którego przybiera charakterystyczną barwę oraz zwija się wzdłuż, tworząc dwie połączone ze sobą rurki. Tak przygotowany cynamon jest pakowany i wysyłany w świat jako przyprawa.

Dwa rodzaje cynamonu

Zakup cynamonu nie jest jednak tak prosty, jak do tej pory myśleliście. Istnieją bowiem dwa jego rodzaje: cynamon cejloński (Cinnamonum Verum) i cynamon Cassia – pochodzi on z Chin i jest jedynie marną namiastką tego cejlońskiego. Niestety popularny, dostępny w sklepach spożywczych cynamon należy do odmiany Cassia. Różni się od cejlońskiego nie tylko smakiem, który jest bardziej ostry, ale także właściwościami.

Jak je odróżnić?

Pierwszy znak rozpoznawczy to cena: cynamon cejloński jest droższy od cynamonu Cassia nawet dziesięciokrotnie. Ma także nieco inny kolor: jest ciemnobrązowy, bez czerwonych akcentów. Jego laski złożone są z wielu cieniutkich warstw, podczas gdy cynamon Cassia ma przekrój zwarty i tylko kilka warstw. W czasie mielenia cynamon cejloński okazuje swoją kruchość, łatwo poddając się i krusząc. Inaczej Cassia – ta odmiana jest twarda i niełatwo ją zmielić.

Właściwości cejlońskiego cynamonu

Prawdziwy, pochodzący z Cejlonu cynamon, ma delikatniejszy smak – łagodny i szlachetny z nutą goździków, a także niską zawartość szkodliwych dla zdrowia (w szczególności dla wątroby) kumaryn. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, które odmładzają i zapobiegają np. nowotworom. Reguluje poziom cukru we krwi, jest więc polecany osobom chorym na cukrzycę i odchudzającym się. Ma także właściwości przeciwgrzybicze.

Cynamonu cejlońskiego nie kupisz w zwykłym „spożywczaku”. Szukaj go w sklepikach z naturalną żywnością lub w ofertach sklepach internetowych.