Gusty kulinarne Polaków znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. To efekt podróży, wyjazdów wakacyjnych i popularności programów kulinarnych. Nie tylko chętnie sięgamy po dania charakterystyczne dla kuchni azjatyckiej czy śródziemnomorskiej, ale chętnie eksperymentujemy z egzotycznymi przyprawami dodając je do polskich potraw.

Najdroższe przyprawy świata

Na cenę przypraw składa się trudność ich pozyskania, pracochłonność oraz jakość. Z tego powodu niektóre osiągają cenę powyżej 20 tys. zł za kg. Kupując w małych ilościach (od 2 do 5 g) i płacą kilka zł, nie mamy świadomości ich rzeczywistej ceny.

Szafran – na 1 kg przyprawy potrzebne jest 150-250tys. kwiatów krokusa uprawnego, z którego odrywa się 3 znamiona (długie pręciki), najlepszy z Hiszpanii, stosowany w niewielkiej ilości jako dodatek do ryżu, ciast, owoców morza i zup, nadmiar powoduje gorzki smak.

Kardamon – najlepszy jest malabarski z Indii, ma wyraźny smak, dodawany jest do potraw azjatyckich z ryżem, w Europie do ciast i nalewek.

Wanilia – cena jest efektem bardzo trudnego zapylenia kwiatu, sprzedawana jest w postaci wysuszonych lasek, dodawana jest do ciast, lodów, kremów, czekolady, likierów, chętnie stosowana w przemyśle kosmetycznym.

Trufle – to właściwie grzyby, ale nie mogło ich zabraknąć w gronie najdroższych przypraw. Mocny smak powoduje, że używane są jako przyprawa do potraw mięsnych, makaronów, ryżu, sałatek i sosów.

Kurkuma – ma charakterystyczny żółty kolor, służy do barwienia potraw (ryżu) oraz dodatek do dań curry i przyprawy o tej samej nazwie.

Cynamon – doskonały dodatek do ciast, deserów, napojów owocowych i alkoholowych, wchodzi w skład przypraw curry i garam masali.

Goździki – używane są do potraw z dziczyzny, dodatek do win, ciast, potraw wschodnich oraz wielu mieszanek przyprawowych.

Orzechy makadamia – używane jako dodatek do deserów i potraw mięsnych.

Imbir – nieodzowny składnik potraw azjatyckich i orientalnych, dodatek do kawy, herbaty i napojów alkoholowych, do ciast, deserów, konfitur i dżemów.

Gałka muszkatołowa – komponuje się z ciastami i potrawami mięsnymi, można dodawać ją do pomidorów, kapusty, szpinaku, brokuła.

Przyprawiając potrawy trzeba pamiętać, że przyprawy mają tylko podkreślać ich smak i aromat, absolutnie nie mogą ich zdominować.

Comments

comments

Dodaj komentarz