Miliony ludzi na całym świecie nie wyobrażają sobie życia bez kawy. Zaczynają od niej dzień, by się rozbudzić, jednak także w ciągu dnia traktują ją jako rytuał. Kawa wyznacza rytm dnia, uzupełnia przerwę w wykonywaniu codziennych obowiązków, dodaje energii w chwili, kiedy zaczyna jej brakować i pozwala zorganizować działanie. Niestety, ma zasadniczą wadę – nie jest zdrowa, co więcej, może być nawet szkodliwa. Dlatego coraz częściej widuje się w dłoniach przechodniów naczynia do yerby.

Yerba mate – czy to działa?

Ta roślina, nazywana inaczej ostrokrzewem paragwajskim, jest szczególnie popularna w Ameryce Południowej. Napój przyrządza się jako napar ze zmielonych listków i gałązek ostrokrzewu. Zawiera różne ilości kofeiny, od 0,7 aż do 2%, dzięki czemu jest naprawdę pobudzająca i może świetnie zastąpić nawyk picia kawy. Przy tym jest zdrowsza – przede wszystkim zawiera dużo przeciwutleniaczy zwanych polifenolami. Czasami do nadania jej większej mocy bywa używana guarana, jednak yerba mate sama z siebie jest dość mocna.

Sprzęt do picia yerby

Zaparzanie i picie yerby może być równie ciekawym rytuałem, jak picie kawy. Parzy się ją tradycyjnie w tykwie, czyli specjalnym naczyniu, sypiąc do niego fusy i zalewając je wodą. Nie należy ich później filtrować – bombille do picia yerby, czyli specjalne słomki, filtrują fusy w trakcie picia naparu. Sklep internetowy https://dobreziele.pl oferuje wszystko co potrzeba do picia yerby. Znajdziecie tam zarówno tanie zestawy jak i egzemplarze dla koneserów. Sklep zdecydowanie warty polecenia.

ewfwfewfefevs

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *