Bombilla to rurka do Yerba Mate, bez której nie jest możliwy prawidłowy proces parzenia oraz picia naparu. Osoby, które po raz pierwszy decydują się na zakup całego zestawu, często zadają sobie pytanie „Jaką Bombille do Yerba Mate wybrać” i czy na pewno jest ona nam potrzebna.

Nie każdy może być pasjonatem smaku Yerby, po pierwszym łyku może okazać się, że wcale nie przypadła nam do gustu i stajemy przed faktem, że nie potrzebnie wydaliśmy pieniądze. Dla takich osób mam radę: nie trzeba od razu kupować całego zestawu, by napić się Yerby i stwierdzić, czy dalej chcemy to robić. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do restauracji, gdzie napar podawany jest profesjonalnie lub do znajomego, który jest pasjonatem Yerba Mate. Jeżeli po takim sprawdzeniu samego siebie, nadal chcemy kupić bombille, możemy przejść do szukania najodpowiedniejszego rozwiązania – sprawdź jakie bombille polecają Poyerbani.

 

Są trzy podstawowe rodzaje filtrów w bombilli:

 1. Sprężynka.
 2. Łyżeczkowate zakończenie z dziurkami.
 3. Kuliste zakończenie z dziurkami.

Zakończenie dziurkowane lepiej filtruje, jednak nie jest nie zawodne – potrafi się czasem przytkać. Zakończenie łyżeczkowate jest bardziej praktyczne, przy pomocy tego rodzaju bombilli szybciej i dużo wygodniej można opróżnić naczynie ze zużytej Yerba Mate. Wybór bombilli ze sprężynką pozwala na dużo swobodniejsze picie Yerby jednak istnieje możliwość przedostania się przez nią drobniejszych listków. Na pewno wiele zależy od wykonania i od sklepu w jakim kupisz bombille. Solidne wykonanie automatycznie zwiększa jakość. Warto kupować produkty dokładnie filtrujące, jednak i to ma swoje wady – bombille takie są dużo podatniejsze na zatykanie. Przy dokonywaniu zakupu zwróć również uwagę na wielkość naczynka i odległość w jakiej od końca bombilli są umieszczone ostatnie dziurki. Jeśli znajdują się zbyt wysoko to część naparu pozostanie na dnie.

 

Bombilla niklowana

Jest to najbardziej podstawowy rodzaj bombilli, która jest wykonana ze stopu metali. Produkty tego typu nie są drogie i doskonale nadają się dla osób, które jeszcze nie do końca są przekonane do regularnego picia Yerby. Dostępne bombille niklowane różnią się między sobą rodzajem filtra. Część z nich zakończona jest tak zwaną sprężynką (najbardziej podstawowy rodzaj filtra). Ten typ bombilli bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, można dzięki niemu swobodnie pić napar. Drugim polecanym w tym przypadku produktem jest bombilla niklowana zakończona sitkiem posiadającym po obu stronach dziurki. Taką bombille najlepiej wymienić po ok. 6 miesiącach.

Zalety:

 • Duży wybór, dostępne modele można indywidualnie dopasować do każdego naczynka.
 • Niska cena.
 • Trwałość.

Bombilla z bambusa

Ma bardzo ładny wygląd. Przeznaczona głównie do picia Yerba Mate na zimno (Terere), jednak picie ciepłego naparu nie jest wykluczone. Bombilla z bambusa słabo filtruje, mogą przedostawać się fusy lub po prostu może się zatkać.

Zalety:

 • Prostota w użytkowaniu.
 • Brak reakcji alergicznych podczas użytkowania.
 • Tradycyjne podejście do picia Yerby.

 

Bombilla ze stali nierdzewnej

Produkt, który z pewnością będzie służył przez długie lata. Rurki tego typu posiadają różne rodzaje filtrów. Jest to mechanizm bardziej zaawansowany niż w bombillach niklowanych i znacznie lepiej sprawdza się w piciu Yerby. Niektóre z nich posiadają dwu lub nawet trzy stopniowy rodzaj filtra. Doskonale filtrują napar.

Zalety:

 • Duża różnorodność modeli.
 • Pasują do każdego naczynka.
 • Duża trwałość.
 • Przystępna cena.
 • Brak tendencji alergicznej.

 

Bombilla z alpaki

Wykonana jest ze specjalnego stopu metali z właściwościami, które są zbliżone do srebra. Wykazują się doskonałą trwałością i pięknymi zdobieniami. Bombilla z wyższej półki, dla osób , które chcą mieć piękną rzecz, doskonale sprawdzającą się przez długi okres. 


Zalety:

 • Trwałość.
 • Odporność na korozję.
 • Właściwości zbliżone do czystego srebra.

Przed każdym zakupem należy się zastanowić, tak dzieje się również w tym przypadku. Aby wybrać dobrze, trzeba wybierać z głową i odpowiednio uściślić potrzeby jakie mamy na dany moment. Jak już wspomniałam wcześniej, na początek wystarczy bombilla wykonana z bambusa, która pozwoli na tradycyjne picie Yerby. W przyszłości kolekcję akcesoriów do picia naparu możemy wzbogacać i urozmaicać w miarę możliwości.

Comments

comments