Mniszek lekarski, pospolity na naszych łąkach chwast, którego z zapałem próbują pozbyć się także właściciele ogródków, jest w istocie rośliną o licznych zastosowaniach. Stanowi remedium na różne dolegliwości i może być wykorzystywany w kuchni. Poznajcie jego właściwości, a już nigdy nie spojrzycie na niego nieprzychylnym okiem.
Już starożytni zauważyli, że mniszek lekarski to bardzo wartościowa roślina, której lecznicze i odżywcze właściwości wykorzystywać można na wiele sposobów. Każda część pospolitego mlecza daje nam drogocenne składniki:
- korzeń – jest bogatym źródłem fitosteroli, kwasów organicznych, cukrów (w tym inuliny), soli mineralnych oraz witamin A, B1, C, D;
- liście i kwiaty – zawierają w sobie znaczne ilości inuliny, flawonoidów, karotenoidów, soli potasu, magnezu i krzemu, kwasu foliowego i witamin: A, B1, B2, C, D.
Dzięki takiemu składowi mniszek stanowi remedium na wiele chorób i dolegliwości. Jest ich zbyt dużo, by wymienić wszystkie, ale oto kilka z nich:
- flawonoidy i karotenoidy mają silne działanie antyoksydacyjne, mogą więc zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych;
- inulina obniża poziom cukru we krwi, pośrednio przyczynia się także do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Jest więc polecana we wczesnych stadiach cukrzycy oraz miażdżycy;
- mniszek pobudza apetyt i zwiększa wydzielanie się soków trawiennych, pomagając regulować pracę układu pokarmowego;
- korzeń oraz kwiaty mniszka oczyszczają organizm z toksyn oraz związków azotowych;
- mniszek lekarski zalecany jest także chorym na schorzenia pęcherza moczowego i nerek, leczy także infekcje dróg moczowych;
- jako środek pobudzający wydzielanie żółci, mniszek lekarski jest remedium na choroby wątroby i woreczka żółciowego;
- mleczko mniszka lekarskiego od stuleci wykorzystywane jest do leczenia ran i owrzodzeń, oraz usuwania kurzajek i brodawek.
Do stosowania produktów z mniszka istnieje także krótka lista przeciwwskazań:
- alergia,
- wrzody i nadkwaśność,
- niedrożność jelit lub dróg żółciowych,
- kamica żółciowa.
Mniszek lekarski stosowany może być w formie naparu (z kwiatów, korzenia lub części zielonych), wina, miodu, a nawet sałatki z liści.
Zaniechajcie więc niszczenia żółtych kwiatuszków zaścielających Wasze ogródki. W zamian za to zbierajcie je i przygotowujcie z nich smaczne i zdrowe produkty.