Świeżo zerwane listki roślin używanych jako przyprawy pozostawiają daleko w tyle przyprawy suszone. Ich aromat jest o wiele silniejszy, toteż lepiej wydobywają smak naszych potraw. Oto przyprawy naturalne, które możemy bez trudu hodować we własnym ogródku.
Lubczyk
Charakterystyczna przyprawa polskiej kuchni. To obowiązkowy składnik doskonałego rosołu, dodaje się go do mięs czy chleba. Ma bardzo intensywny smak, toteż nie należy dodawać go zbyt dużo. Ma pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe, a także na układ moczowo – płciowy.
Mięta pieprzowa
Jej charakterystyczny smak doskonale komponuje się z zielonym groszkiem, a także większością mięs, z rybami, ziemniakami i pomidorami. Pobudza produkcje soków trawiennych i usprawnia pracę jelit.
Cząber ogrodowy
Cząber ogrodowy ma niezwykle intensywny smak, który doskonale wydobywa smak zup i sosów, gulaszu, a także potraw jajecznych oraz z fasoli, soczewicy i grochu. Możemy go łatwo wysuszyć, dzięki czemu będziemy go mieli pod ręką przez cały rok.
Lebiodka pospolita
Nazywa się ją majerankiem dzikim, macierzanką lub oregano. Przyprawa używana jako składnik sosu do pizzy, wszelkich dan na bazie pomidorów, oraz do sałatek. Jest stosowana także do wyrobu alkoholi.
Bylica estragon
Świeżą bylicę możemy użyć do zrobienia masła ziołowego. Częściej jednak stosuje się jej wysuszoną postać, gdyż jest bardziej aromatyczna. Dodajemy ją do mięs, dziczyzny, sosów, ryb i ogórków kwaszonych. Nie tylko podkreśla smak potraw, ale też reguluje pracę układu pokarmowego.
Przyprawy naturalne z własnego ogródka nie tylko pozwolą nam podkreślić smak naszych ulubionych potraw, ale także pomogą nam w niektórych schorzeniach, a ich hodowla dostarczy niemałej satysfakcji.