Czarny pieprz to, obok soli, najpopularniejsza w naszej kuchni przyprawa. Używamy do do przyprawiania zup, mięs, warzyw i sałatek. Nadaje on naszym potrawom pełnego, nieco ostrego smaku, określanego jako „pieprzny”. Jest to jednak przyprawa niedoceniana – mało kto zdaje sobie sprawę z właściwości zdrowotnych czarnego pieprzu.

Pochodzenie i skład

Czarny pieprz pochodzi z terenów obecnych Indii. Jest owocem tropikalnego drzewa i rośnie na nim w tak zwanych gronach. Czarne, aromatyczne kuleczki stanowią efekt procesów suszenia i fermentacji tych owoców.

Za smak pieprzu odpowiedzialna jest piperyna – alkaloid, który prezentuje także pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Poza nią znajdziemy w pieprzu także witaminy C i K oraz pierwiastki takie jak mangan, potas i żelazo.

Wpływ pieprzu na zdrowie człowieka

Przy pomocy czarnego pieprzu wyleczymy wiele dolegliwości, które mogą stanowić dla nas uciążliwe towarzystwo:

  • dolegliwości trawienne – pieprz przyspiesza trawienie, zapobiega zaparciom, kolkom oraz biegunkom. Regularne spożywanie dużych ilości pieprzu zapobiega gromadzeniu się w naszych jelitach gazów, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych i bolesnych wzdęć. Pieprz działa także napotnie, toteż polecany jest w przypadku przeziębienia i grypy – ułatwia pozbywanie się z organizmu toksyn i drobnoustrojów;
  • nadwaga – badania kliniczne udowodniły bez cienia wątpliwości, że zawarta w pieprzu piperyna nie tylko zapobiega tworzeniu się komórek tłuszczowych, ale także rozbija już istniejące. Pieprz polecany jest więc sportowcom i osobom, które pragną przyspieszyć swój metabolizm;
  • kaszel – pieprz to uznany w medycynie ajurwedyjskiej lek na kaszel. Ma działanie silnie oczyszczające górne drogi oddechowe, toteż polecana jest osobom o kaszlu mokrym, z zapaleniem oskrzeli czy niedrożnością górnych dróg oddechowych. Wystarczy zjeść rosół, mocno przyprawiony pieprzem, by poczuć ulgę;
  • właściwości antyoksydacyjne – piperyna dezaktywuje wolne rodniki, a także naprawia szkody, wyrządzone przez nie w naszych tkankach i narządach. Dzięki spożywaniu pieprzu stajemy się zdrowsi i wyglądamy młodziej.

Poza tym piperyna zwiększa wchłanialność witamin C i A oraz składników takich jak selen czy betakaroten. To wszystko, w połączeniu z ostrym, charakterystycznym smakiem, czyni czarny pieprz doskonałym dodatkiem do wszelkich potraw i dań.