Oceń przepis!

Myśląc pyszny deser z bananów, wymienić można sporo ciekawych przepisów. Jednym z nich niewątpliwe jest przepis na chlebek bananowy. To świetna opcja, aby wykorzystać np. przejrzałe banany.

W poradniku przedstawimy jak zrobić chlebek bananowy. To pyszne ciasto bananowe zadowoli podniebienia wszystkich domowników — wypróbuj!

Chlebek bananowy — podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do przepisu, warto przyswoić nieco informacji na temat chlebka. Otóż przede wszystkim, należy podkreślić, że jest to bardzo prosty przepis, który wymaga minimum umiejętności i przyborów. Nie potrzeba nawet miksera!

Czas przygotowania ciasta wynosi około 15 minut. Czas pieczenia około godziny, a ilość kalorii w 100 g ciasta to około 260! Przepis ten jest właściwy także dla wegetarian.

Chleb bananowy — składniki

Poniżej przedstawiamy podstawowe składniki, które są potrzebne do wykonania chlebka bananowego!

  • 3 dojrzałe banany — mogą być przejrzałe czarne banany,
  • 1,5 szklanki mąki pszennej,
  • 1/3 kostki masła,
  • 0,5 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • duże jajko,
  • sól.

Opcjonalnie przydać się może olej roślinny. Do chlebków bananowych zamiast mąki pszennej, użyć można mąkę owsianą.

Poza wymienionymi składnikami przydać się mogą także przybory takie jak:

  • forma do pieczenia,
  • łyżka,
  • szklanka,
  • patyczek do sprawdzenia stopnia upieczenia ciasta.

 

Banany

Chlebek bananowy — przepis

Kiedy składniki są przygotowane, czas, aby przejść do przygotowania pysznego chlebka bananowego. W tym celu poniżej przedstawiamy cały przepis krok po kroku.

Krok 1 – pierwszy etap robienia ciasta

Na początek, przygotowane banany, należy rozgnieść na pulpę. Z trzech bananów powinno wyjść około 250 ml pulpy, czyli półtorej szklanki — wagowo będzie to około 350 gramów. Rozgniatanie dobrze wychodzi, jeżeli przeprowadzi się je widelcem, w talerzyku, czy małej misce. Kolejno należy roztopić masło — można zrobić to w mikrofali. Po roztopieniu trzeba dodać je do rozgniecionych bananów. Roztopione masło może być letnie.

Do osobnego naczynia, dodaj około pół szklanki cukru, oraz wbij jedno jajko. Całość należy roztrzepać za pomocą trzepaczki, lub widelca — chętni mogą użyć miksera. Ubijamy, dopóki nie powstanie ścięta, gęsta piana. Całość dodajemy do wcześniej przygotowanych bananów i rozpuszczonego masła — wszystko razem mieszamy.

Krok 2 – drugi etap robienia ciasta

Czas, aby przesiać mąkę pszenną. Najlepiej zrobić to do osobnego naczynia. Do mąki dodajemy nieco soli i łyżkę sody oczyszczonej. Kiedy powyższy etap jest gotowy, łączymy suche składniki z mokrymi i wszystko dokładnie razem mieszamy. Konsystencja ciasta ma być gęsta — podobna do budyniu.

Krok 3 – przygotowanie do pieczenia

Ciasto przełóż do formy. Dla dekoracji można użyć przekrojonego banana i ułożyć go na wierzchu. Następnie należy włączyć piekarnik, ustawić go na 170 stopni i poczekać aż się nagrzeje.

Krok 4 – pieczenie

Kiedy piekarnik jest nagrzany, wkładamy do niego formę z ciastem. Najlepiej ustawić je na środkowej półce i wybrać opcję pieczenia od góry i od dołu. Czas pieczenia ciasta to około jedna godzina.

Krok 5 – sprawdź za pomocą suchego patyczka stopień wypieczenia ciasta

Gdy minie około 50 minut, trzeba sprawdzić chlebek bananowy za pomocą patyczka. Należy robić to ostrożnie z uwagi na gorąco, które wydobędzie się z piekarnika. Kiedy po wyjęciu patyczek będzie suchy — oznacza to, że chlebek bananowy jest upieczony i zapewne wyszedł przepyszny! Gdy jednak będzie wilgotny — trzeba dać mu jeszcze parę minut.

Po upieczeniu nie wyjmujemy ciasta od razu z piekarnika. Warto zostawić je na około 10 minut przy uchylonych drzwiach pieca, aby odpoczęło. Po tym czasie można wyjąć ciasto z piekarnika i z formy. Gotowe! Ciasto można przechowywać w temperaturze pokojowej, ciemnym i suchym pomieszczeniu do trzech dni!

Babeczki bananowe

Chlebek bananowy, a dodatki

Z racji tego, że jest to dość słodkie ciasto, w zasadzie nie potrzeba mu dodatków smakowych. Chętni jednak mogą użyć do dekoracji wspomnianych już dojrzałych bananów.

Niektórzy wykorzystują także wiórki kokosowe, posiekane orzechy, polewają chlebek bananowy roztopioną gorzką czekoladą, lub smarują masłem orzechowym. Bananowy chlebek również smakuje wspaniale z dodatkiem innych owoców!

Podsumowanie

Jak widać, pyszny chlebek bananowy da się przygotować w kilka chwil. Ciasto to nie jest wymagające, ani pod względem składników, ani pod względem umiejętności. Warto je zrobić samemu w domu i wypróbować, czy chlebek zasmakuje wszystkim domownikom — choć z pewnością tak będzie!