Kwiaty jadalne: Piękno, które możemy zjeść

Kwiaty od wieków były inspiracją dla artystów, ogrodników, czy poetów. Ich kolor, piękno i delikatność zachwycają ludzkie zmysły. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, że niektóre z tych pięknych części roślin można zjeść? Kwiaty jadalne stają się coraz bardziej popularne w kuchniach całego świata. Co więcej, nie tylko jako ozdoba dania, ale również jako dostarczyciele delikatnych smaków i wyszukanych, unikalnych aromatów.

Z tego poradnika dowiesz się więcej na temat m.in. tego, czym są jadalne kwiaty. Przeczytaj go już teraz!

Jadalne kwiaty — od kiedy o nich wiemy

Już w starożytnym Rzymie i Grecji używano kwiatów do przygotowywania wielu potraw. Nierzadko stosowano kwiaty róż, goździki, płatki róż, kwiaty jaśminu, lawendy, czy np. kwiaty czarnego bzu. Rośliny te dodawano do napojów, sosów, dań, czy deserów oraz win. Słodki i wyrazisty smak większości kwiatów jadalnych idealnie uzupełniał wiele potraw, jak i desery oraz ciasta. Spotkać się można było także ze stwierdzeniami, że spożywanie kwiatów jest korzystne dla zdrowia. Bez problemu postawić je można obok wielu innych, bardziej popularnych roślin wykorzystywanych w kuchni, takich jak np. bazylia, oregano, słonecznik, lawenda, szałwia, mięta, ogórecznik lekarski itd. (kwiaty wymienionych roślin, także są jadalne).

Aktualnie, jadalne kwiaty z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, a w dobrych restauracjach cieszą się ogromną popularnością przez cały czas. Dlatego sięga po nie coraz więcej kucharzy. Z powodzeniem swoje zastosowanie znajdują nie tylko w restauracjach, ale i domowych kuchniach. Poza spożywaniem, kwiaty jadalne wykorzystuje się do dekoracji np. sałatek, koktajli, deserów i wielu innych produktów.

Co ważne, kwiaty jadalne wykorzystywane mogą być przez cały rok. Otóż nie wszystkie z nich kwitną jedynie przez krótki czas, lecz niektóre przez większą część roku.

Niektóre popularne rodzaje kwiatów jadalnych

Choć istnieje bardzo wiele różnych gatunków jadalnych kwiatów, warto wymienić te najbardziej spopularyzowane przez szefów kuchni. Oto one:

  • Nagietki — charakteryzują się pięknymi, intensywnie pomarańczowymi płatkami o delikatnym, a zarazem lekko pikantnym smaku. Nagietek nadaje potrawom przede wszystkim koloru, jak i subtelnego pieprzowego smaku.
  • Nasturcje — ich płatki są jasnoczerwone i pomarańczowe. Nasturcja charakteryzuje się lekko pikantnym smakiem, przez co nadaje potrawom wyrazistości i orzeźwiającego posmaku.
  • Jaskry — ich cechą są delikatne, różnokolorowe płatki. Są pikantne i wyraziste w smaku. Nierzadko używa się ich jako dodatek do zup, sosów i sałatek.
  • Wrzosy — płatki kwiatów wrzosu cechuje silny i wyrazisty smak. Jest on również bardzo charakterystyczny. Najczęściej wrzosy stosowane są w kuchni francuskiej i angielskiej, jako dodatki do potraw mięsnych.
  • Kapucynki — jaskrawe, czerwone płatki o pikantnym i wyrazistym smaku. Najczęściej wykorzystuje się je do sałatek i zup.
  • Róże — na temat płatków róż niejednokrotnie można było usłyszeć z uwagi na szerokie zastosowanie tych kwiatów. Płatki róż kryją w sobie niepowtarzalne, lekko słodkie, cierpkie i aksamitne nuty z odrobiną rześkości. Swoje zastosowanie znajdują w przypadku deserów, dżemów, nalewek i innych potraw.

Wymienić można jeszcze takie kwiaty jak aksamitka, chaber, pelargonia, bez czarny i wiele innych, gdyż jadalne są też kwiaty warzyw lub roślin owocowych np. takich jak dynia i wiśnia.

Warto dodać, że wiele z jadalnych kwiatów (nie tylko te wymienione) mają potencjalne właściwości lecznicze i często są stosowane w tradycyjnej medycynie.

Deser z kwiecistą dekoracją

Suszone kwiaty jadalne — nie tylko do dekoracji

Co ciekawe, w kuchni wykorzystuje się także suszone kwiaty jadalne. Stanową one świetny dodatek do ciepłych, jak i zimnych napojów. Chętnie dodaje się je do herbaty, lemoniady, czy nawet czystej wody, co pozwala lekko podkręcić standardowy smak napoju.

Suszone kwiaty jadalne to także fantastyczny dodatek do suszu Yerba Mate. Tutaj również wprowadza się nieco innych aromat naparu.

Czasami kwiaty suszone można wykorzystać jako dekorację dla deserów, tortów, czy innych wypieków.

Nie wszystkie kwiaty są jadalne

Pamiętaj, że nie wszystkie kwiaty nadają się do zjedzenia. Wiele z nich może być trujące, jak i powodować różne reakcje alergiczne. Dlatego przed spożyciem jakiejkolwiek grupy kwiatów, należy upewnić się, czy jest ona bezpieczna do zjedzenia. W razie wątpliwości warto zaczerpnąć pomocy eksperta od roślin jadalnych. Czasami niektóre odmiany są stosowane jedynie do dekoracji.

Jadalne kwiaty

Kwiaty jadalne, a ich odpowiednie przygotowanie

Wiemy już, że można wykorzystać w kuchni kwiaty jadalne. Jednak kluczem do udanego ich użycia jest ich świeżość i odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim do jedzenia nadają się świeże, dobrze umyte kwiaty — pozbawione szkodników, jak i kurzu, brudu. Przed spożyciem należy usunąć wszelkie niejadalne części, do których należą zazwyczaj łodygi, rdzenie, niekiedy nasiona. Do spożycia warto wybierać także te rośliny, które nie były w ogóle, bądź były tylko w minimalnej ilości potraktowane pestycydami, czy nawozami.

Kwiaty jadalne można spożywać na wiele sposobów. Otóż można je suszyć, marynować, używać jako świeży dodatek np. do ciasta. Co ciekawe, można je nawet piec lub smażyć. Wiele zależy od kreatywności i preferencji smakowych. Wielu ucieszyć może fakt, że niektóre odmiany hodować można samemu, np. na balkonie, czy w ogrodzie.

Czy warto spożywać jadalne kwiaty?

Pomijając kwestie smakowe, gdyż głównie z ich względu spożywa się kwiaty, należy wspomnieć o korzyściach dla zdrowia. Wiele kwiatów jest bogate w witaminy, przeciwutleniacze i minerały, które będą skutecznie wspomagać układ odpornościowy, jak i przeciwdziałać procesom starzenia się. Pomimo wielu zalet, kwiaty należy jednak spożywać z umiarem.

Podsumowanie

Kwiaty jadalne są doskonałym sposobem na wprowadzenie odrobiny piękna na nasze talerze. Dodadzą one nie tylko koloru i elegancji potrawom, ale też dostarczą wielu nowych doznań smakowych. Jeżeli zatem jeszcze nie raczyłeś się jadalnymi kwiatami, musisz jak najszybciej to zmienić! Podsumowując — spożywanie jadalnych kwiatów to prawdziwa uczta dla zmysłów!