Święta wielkanocne to niewątpliwie bardzo wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i otaczający nas świat przyrody splatają się w jedno. To szczególnie ważna uroczystość dla Chrześcijan, którzy świętują Zmartwychwstanie Jezusa. Jedną z tradycji wiosennych świąt jest oczywiście przygotowanie śniadania wielkanocnego. Charakterystyczne dla świąt Wielkiej Nocy potrawy smakują doskonale, szczególnie po przeżytym okresie Wielkiego Postu. Zatem, co koniecznie powinno znaleźć się na wielkanocnym stole? Czego nie powinno zabraknąć? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jakie potrawy przygotować na nadchodzące święta!

Śniadanie wielkanocne

Śniadanie wielkanocne to uroczysty moment, którym według tradycji zaczynamy świętowanie Wielkanocy. Na tradycyjnym polskim stole podczas śniadania wielkanocnego powinny znaleźć się przede wszystkim produkty, które umieściliśmy w koszyczku i zostały poświęcone poprzedniego dnia. Zanim zasiądziemy do stołu oczywiście dzielimy się jajkiem, składając sobie życzenia. Oprócz tego, głównym punktem wielkanocnego stołu powinien być żurek bądź barszcz biały lub czerwony. Dodatkowo nie powinno zabraknąć dań mięsnych, kiełbasy oraz chleba. Jeśli masz ochotę, możesz zaserwować również świąteczne ciasta, takie jak mazurek, makowiec, czy klasyczna babka – symbolizuje to dostatek.

śniadanie wielkanocne

Domowe przepisy na Wielkanoc

Jajka faszerowane pieczarkami i majonezem

Najważniejszym smakołykiem podczas śniadania wielkanocnego są jajka w rozmaitej postaci. Jajka faszerowane pieczarkami i majonezem to obowiązkowa pozycja na wielkanocnym stole.

Przepis na wykonanie takiego dania jest bardzo prosty. Wystarczy tylko ugotować kilka jajek na twardo.  Jednak warto pamiętać, żeby nie gotować ich zbyt długo, bo żółtko wtedy się nie zetnie i ciężej będzie je wyjąć. Optymalny czas na gotowanie jajek na twardo to 8 minut.  Wtedy mamy pewność, że będą one perfekcyjne. Gdy już ugotujemy jajka, należy je ostudzić i obrać. Następnie wystarczy przekroić jajka na pół i ostrożnie wyjąć żółtka. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie farszu. Do tego celu potrzebna będzie nam cebula i pieczarki. Cebulkę i pieczarki należy pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na łyżce masła bądź oleju. Do całości dodaj majonez i pozostałe żółtka. Dokładnie wymieszaj. Według uznania możesz doprawić przyrządzony farsz solą i pieprzem. Ostatni krok to napełnienie jajek farszem. Dla udekorowania możemy posypać je ulubionymi kiełkami lub udekorować rzodkiewką, co z pewnością nada potrawie wiosennego charakteru. Smacznego!

jajka faszerowane

Wiosenna sałatka

Smaczne i lekkie dania wielkanocne nie muszą wcale pochłaniać dużo czasu i wymagać wielu składników. Wiosenne sałatki to świetny sposób na świąteczną przekąskę. Do stworzenia wiosennej sałatki będą nam potrzebne warzywa, takie jak: jajka, marchewka, pietruszka, ogórki kiszone, ziemniaki, seler, groszek konserwowy oraz jabłko.

Produkty należy obrać i ugotować w lekko osolonej wodzie, do miękkości. Jaja wystarczy ugotować na twardo, a pozostałe produkty tj. jabłko i ogórki obrać ze skóry. Wszystkie składniki należy pokroić w drobną kostkę. Groszek odcedź na sitku. Majonez wymieszaj z musztardą i dopraw do smaku. Następnie przejdź do przekładania produktów do salaterki. Poszczególne składniki warto ułożyć w miseczce warstwami, wówczas zyskamy ciekawy, wielokolorowy efekt. Każdą z warstw koniecznie posmaruj przygotowanym majonezem. Na wierzchu umieść groszek konserwowy. Sałatkę najlepiej podawać schłodzoną. Z pewnością zasmakuje każdemu z zaproszonych gości!

Tradycyjny żurek na białej kiełbasie

Pyszny żurek z białą kiełbasą i jajkiem to dla wielu osób obowiązkowe danie na wielkanocnym stole. Wbrew pozorom to jedna z najłatwiejszych potraw do przygotowania. Potrzebujemy: paczkę białej kiełbasy, 3-4 ziemniaki, 1 cebulę, 6 jajek, 2 marchewki, 3-4 ząbki czosnku, ok. 2 litry bulionu, 500 ml zakwasu na żurek, oliwa do smażenia, opcjonalnie śmietana (do zagęszczenia zupy) oraz przyprawy, tj. liść laurowy, majeranek, sól i pieprz.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu przygotowania żurku jest pokrojenie warzyw. Następnie w dużym garnku rozgrzej oliwę i podsmaż kiełbasę, aż zacznie się rumienić. Kiedy kiełbasa zmięknie wystarczy dodać marchewkę oraz czosnek i smażyć przez około 1 minutę. Do garnka wlej bulion i dodaj ziemniaki. Dopraw według własnych upodobań. Całość gotuj, aż ziemniaki będą całkowicie miękkie. W międzyczasie ugotuj jajka na twardo. Kiedy ziemniaki będą już gotowe, wlej zakwas i dokładnie wymieszaj. Gotuj wszystko razem na małej mocy jeszcze przez ok. 15 minut. Żurek opcjonalnie możesz zabielić odrobiną śmietany. Danie podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo. Możesz posypać także suszonymi grzybami.

żurek

Pyszny pasztet wielkanocny

Wielkanocny pasztet jest nieodłącznym elementem wiosennych świąt. Wiele polskich rodzin nie wyobraża sobie, by mogło go zabraknąć podczas najważniejszych uroczystości. Na wielkanocnym stole, obok wyśmienitych sałatek, faszerowanych jajek i żurku, pasztet zajmuje szczególne miejsce. Jak zatem go przyrządzić? Potrzebne będą nam składniki, takie jak: 1 kg łaty wieprzowej, 60 dag łopatki wieprzowej, 50 dag wątróbki wołowej, 6 jajek, 2 bułki, 10 dag suszonej żurawiny, 10 plastrów wędzonego boczku, 1 cebula, 3 listki laurowe, ok. 10 ziarenek ziela, olej do smażenia, sól i pieprz.

Na początku musimy namoczyć bułki. Następnie mięso wołowe oraz łopatkę kroimy w dużą kostkę i podsmażamy na rozgrzanym oleju. Mięso razem z bułkami przekładamy do dużego garnka, do którego kolejno dodajemy pokrojoną cebulę, wątróbkę, liście laurowe i ziele angielskie. Całość zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu, aż mięso będzie całkowicie miękkie. Naszą masę należy dwukrotnie przemielić przez maszynkę, a następnie dodać żółtka oraz przyprawy. Następnie ubijamy białka i razem z żurawiną dodajemy do przyrządzonej wcześniej masy. Formę wystarczy posmarować oliwą i wyłożyć plasterkami boczku. Kolejny krok to przelanie masy do formy i ponowne ułożenie na niej plasterków boczku. Pasztet wielkanocny pieczemy w temperaturze 195 stopni Celsjusza, przez około 90-100 minut. Nasz pasztet powinien mieć zwartą konsystencję, co umożliwia krojenie go w cienkie plastry. Najczęściej podaje się go na chlebie. Dla podkreślenia smaku ciekawą opcją będzie zestawienie go z konfiturą z żurawiny.

Mazurek

Mazurek to pyszny wypiek, który w zdecydowanej większości polskich domów pojawia się zazwyczaj raz do roku – oczywiście w okresie Wielkanocy. Istnieje całe mnóstwo wersji tego ciasta, jednak na świątecznym stole najczęściej króluje mazurek w wersji czekoladowej.

Do przygotowania kruchego ciasta potrzebujemy: 30 dag mąki pszennej, 20 dag schłodzonego masła, 10 dag cukru pudru, 3 żółtka ugotowane na twardo, 2 łyżeczki cukru waniliowego. Żółtka należy przetrzeć przez sitko. Mąkę wysypać na stolnicę, dodać resztę składników i energicznie posiekać nożem – dotąd, aż masło rozdrobni się na małe kawałeczki. Następnie trzeba zagnieść ciasto, zawinąć w papier lub folię i wstawić do lodówki na 30 minut. Następnie wystarczy rozwałkować na około 1 cm, a część ciasta zostawić na boki. Kolejnym krokiem jest przełożenie go do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Z pozostałej części ciasta należy uformować niewielkie wałeczki i ułożyć je po bokach ciasta. Piec w temperaturze 200 stopni Celsjusza, przez 25 minut, aż ciasto osiągnie jasno-złoty kolor. Pozostało nam już tylko przygotowanie polewy. W kąpieli wodnej rozpuścić połamaną w kawałki czekoladę oraz masło. Masę mieszać do gładkości. Wedle upodobań, możemy dodać likier kawowy, który dodatkowo podkreśli czekoladowy smak. Upieczone kruche ciasto posmarować gorącą polewą czekoladową. Wierzch udekorować fantazyjnie orzechami włoskimi, rodzynkami, płatkami migdałowymi czy pomarańczową skórą. Po zastygnięciu polewy, czyli po ok. 1 godzinie możemy już kroić mazurka. Ciasto nie wymaga przechowywania w lodówce. Smacznego!

Babka piaskowa na Wielkanoc

Babka piaskowa jest bez wątpienia głównym punktem świątecznego stołu. Babka upieczona według tradycyjnego przepisu jest lekka, krucha i puszysta. Jeśli chcesz podać na wielkanocny deser ciasto o smaku cytrynowym, możesz do ciasta dodać sok i startą skórkę z cytryny. Do przygotowania wypieku potrzebujemy: 250 g masła lub margaryny, 200g cukru, 4 jajka, 150 g mąki pszennej, 150 g mąki ziemniaczanej, szczyptę soli i cukier puder do posypania.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu babki jest oddzielenie żółtka od białek. Masło lub margarynę zmiksuj ze szczyptą soli na puszystą masę. Potem, nadal miksując dodawaj stopniowo cukier, a następnie po jednym żółtku, miksując każde przez około minutę. Osobno wymieszaj mąkę pszenną z ziemniaczaną i dodaj do utartej wcześniej masy. Białka ubij na sztywno i delikatnie wymieszaj za pomocą drewnianej łyżki. Formę na babkę posmaruj margaryną i wyłóż papierem do pieczenia. Następnie przelej masę. Piecz około godziny w piekarniku nagrzanym do 160 stopni. Na koniec posyp cukrem pudrem lub udekoruj polewą.

babka wielkanocna

Podsumowanie

Wielkanoc to bez wątpienia piękne, wiosenne i radosne święta. Mimo, że w tym roku będziemy przeżywać je nieco inaczej, niż zwykle, warto skusić się na przygotowanie pysznych, wielkanocnych potraw. Będzie to miłą odmianą codzienności, a jednocześnie ukłonem w stronę tradycji.