Dieta śródziemnomorska – przepisy, porady
Jedną z najpopularniejszych diet na świecie jest dieta śródziemnomorska. Coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj diety i są ku temu ważne powody! Dieta ta również pozwala na uwzględnienie do jadłospisu różnego rodzaju produktów!
Jeżeli interesuje Cię temat diety śródziemnomorskiej, chciałbyś na nią przejść, bądź potrzebujesz nowego jadłospisu — dobrze trafiłeś! Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Na czym polega dieta śródziemnomorska
Nie bez powodu ta dieta uchodzi za jedną z najbardziej popularnych na świecie. Polega ona w główniej mierze na połączeniu kilku istotnych cech, które przekładają się finalnie na niemalże doskonałość danej diety.
Przede wszystkim, należy wiedzieć, że w każdym posiłku uwzględnione powinny być owoce i warzywa. Natomiast wszelakie posiłki powinno doprawiać się naturalnymi ziołami — co ważne, ogranicza się sól.
Nie można pominąć jedzenia owoców morza i ryb — z tych jak wiadomo, słyną kraje nadmorskie, których mieszkańcy od lat stosują daną dietę.
Następną, a być może najważniejszą kwestią jest używanie oliwy z oliwek. Ta, nosi chlubne określenie „królowej diety śródziemnomorskiej”. To właśnie oliwa jest głównym składnikiem zdrowego tłuszczu, który odpowiada za wydobycie wspaniałego smaku wielu potraw. Oliwę stosuje się praktycznie do wszystkich dań wpisujących się w dietę śródziemnomorską. Co za tym idzie, przekłada się to na pożywność i walory zdrowotne przygotowanych dań.
Główne zasady diety śródziemnomorskiej
Decydując się na nią, warto zapoznać się z głównymi zasadami diety śródziemnomorskiej. Otóż właściwe praktykowanie danej diety, pozwoli na cieszenie się uzyskanymi efektami przez długi czas. Do jednej z głównych zasad należy unikanie czerwonego mięsa, jak i jaj. Produkty te, mogą stanowić zaledwie niewielki procent spożywanych pokarmów.
Bardzo istotne jest spożywanie owoców, które w świetny sposób zastępują słodycze, czyli cukry proste. Inną ważną kwestią są produkty zbożowe jak pieczywo. To powinno być pełnoziarniste i stanowić dodatek do wielu sałatek, czy innych potraw.
Co z napojami? Oczywiście do jednych z najpopularniejszych należy wino — spożywać je należy jednak w umiarkowanych ilościach. Jeżeli chodzi o inne napoje, podstawą diety śródziemnomorskiej jest po prostu czysta woda. Stosować też można herbaty różnego rodzaju, bez dodatku cukru. Odpowiedni poziom nawodnienia jest niezwykle ważny.
Jakie produkty można spożywać na diecie śródziemnomorskiej — nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe i nie tylko
Dieta śródziemnomorska w zasadzie zawsze otrzymuje pozytywne opinie od konsumentów ze względu na ilość produktów, które można spożywać w jej trakcie. Dzięki temu można stworzyć mnóstwo ciekawych i smakowitych dań, które z pewnością zadowolą wielu smakoszy. Jednak jakie konkretnie produkty można jeść, będąc na diecie śródziemnomorskiej? Spójrz poniżej!
Odpowiedź na to pytanie może być całkiem prosta i wynika ona bezpośrednio z tzw. piramidy diety śródziemnomorskiej. Spoglądając na nią, należy wiedzieć, że produkty uporządkowane są od najważniejszych — umieszczonych na dole, czyli jako trzon, poprzez mniej ważne, które umieszcza się wyżej, aż do wierzchołka, gdzie są produkty, których powinno się spożywać najmniej. Dodać należy, że poza ekologicznymi produktami umieszczonymi u podstaw znajduje się również aktywność fizyczna. Nieco wyżej, znaleźć można wodę i różnego rodzaju napary.
Jeszcze wyżej znajduje się oliwa z oliwek, która stanowi ważny element diety. Co ciekawe, inne tłuszcze, jak olej rzepakowy bądź słonecznikowy, nie są aż tak popularne w krajach śródziemnomorskich, jak oliwa.
Powyżej oliwy można znaleźć przyprawy, orzechy, zioła. Stopień wyżej znajduje się nabiał. Co ważne, produkty mleczne są dosyć istotne, jeżeli chodzi o daną dietę, gdyż często spożywa się je na śniadanie. Idealnie sprawdzą się dobrej jakości sery, jogurty naturalne, fermentowane produkty mleczne i wiele innych rzeczy. Ryby i owoce morza znajdują się jeszcze wyżej. Pomimo wszystko, powinny być one jedzone częściej aniżeli mięso.
Dieta śródziemnomorska, na szczycie swojej piramidy ma słodycze i wszelkie inne niezdrowe przekąski, czy napoje. Te produkty zatem powinno ograniczyć się do zupełnego minimum!
Piramida diety śródziemnomorskiej w postaci grafiki przedstawiona jest w sieci, zatem warto się z nią dokładnie zaznajomić, jeżeli interesuje nas wprowadzenie danej diety do swojego życia.
Stosowanie diety śródziemnomorskiej — efekty i korzyści
Pewnie większość myślących o diecie śródziemnomorskiej, zastanawia się jakie efekty przynosi. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Otóż dieta śródziemnomorska w większości przypadków wybierana jest przez osoby, które chciałyby schudnąć. Zdrowy styl odżywiania i aktywność fizyczna świetnie się na to przekłada.
Ponadto stosowanie diety śródziemnomorskiej ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu poprzez dostarczanie mu drogocennych witamin i minerałów, co zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób. Dla przykładu wymienić można, chociażby oliwę, która jest bogata w witaminy A,D,K, czy E. Działa pozytywnie na układ trawienny, przeciwdziała zakrzepom i wielu innych schorzeniom.
Ryby natomiast są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Te pozytywnie oddziałują na pracę mózgu i nie tylko. Warzywa i owoce także dostarczają cennych witamin i składników mineralnych, jak i błonnika pokarmowego.
Wszystkie produkty, zawierane w diecie śródziemnomorskiej mają pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm!
Dieta śródziemnomorska — przepisy
Poniżej przedstawimy przykładowy, jednodniowy jadłospis, zawierający ciekawe przykłady dań, które zawierają się w dietę śródziemnomorską. Co ważne, w sieci, lub wielu książkach kucharskich znaleźć można naprawdę mnóstwo innych pomysłów na smakowite dania. Najważniejsze jednak, aby dobierać do ich przygotowania składniki najwyższej jakości!
Śniadanie
Zjeść można chleb żytni z hummusem, do tego dodać zielonego ogórka i pomidora. Do popicia poleca się herbatę zieloną, bez cukru.
II śniadanie
Świetnym rozwiązaniem będzie sałatka z rukoli, z pomidorem, ogórkiem, papryką, czerwoną cebulą, pestkami słonecznika i oczywiście dodatkiem oliwy z oliwek. Opcjonalnie dodać można jajko na twardo.
Obiad
Na pierwsze danie można przygotować zupę brokułową podawaną z grzankami z pieczywa pełnoziarnistego. Drugim daniem mogą być szaszłyki z kurczaka wraz z papryką pomidorkami koktajlowymi, pieczarkami, a także pełnoziarnistym makaronem i ziołami. Całość skrapiamy oliwą z oliwek. Do popicia wykorzystać można zdrowy sok warzywny!
Podwieczorek
Idealny będzie owocowy koktajl, np. z mango i dodatkiem naturalnego jogurtu (opcjonalnie można dodać np. płatki owsiane górskie)
Kolacja
Na kolację zjeść można kaszę bulgur z gotowanym bobem, papryką i serem feta. Do popicia dobra będzie np. owocowa herbata bez dodatku cukru.
To tylko przykładowy jadłospis diety śródziemnomorskiej. Rozmaitych potraw, które można przygotować, jest naprawdę mnóstwo.
Dieta śródziemnomorska — wady
Pomimo większości zalet, dieta śródziemnomorska posiada też kilka wad, o których warto wiedzieć. Otóż wymienić można np. wysokie ceny niektórych produktów, niezbędnych do przygotowania wielu potraw. Chociażby dobrej jakości oliwa z oliwek kosztuje sporo bądź też dobrej jakości łosoś, czy owoce morza, a są to produkty niezbędne w danej diecie.
Dieta śródziemnomorska jest też taką, na którą niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić. O ile szczególnie polecana jest osobom aktywnym, czy tym, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów, a nawet kobietom w ciąży, o tyle nie powinny jej stosować osoby np. po ostrym zapaleniu trzustki.
Podsumowanie
Jak widać, dieta śródziemnomorska, zasady, jadłospisy i wiele innych może być stosowana wszędzie, a nie tylko w krajach typowo nadmorskich, gdzie jest dobry dostęp do świeżych produktów, jak wymienione. Warto przestrzegać zaleceń diety śródziemnomorskiej, jeżeli już ktoś się na nią decyduje. Efekty jej stosowania, mogą być naprawdę oszałamiające i zbawienne dla zdrowia! Stosując dietę śródziemnomorską, po prostu będziesz zdrowszy!