Nie ulega wątpliwości, że kawa jest powszechnie uważana za napój, który silnie pobudza organizm. Ten skuteczny „lek na zmęczenie” spożywany jest przez wielu ludzi zazwyczaj rano i w południe, często w towarzystwie znajomych lub domowników. Mało kto ma świadomość, że oprócz kofeiny istnieje wiele substancji, dodających energii, takich jak guarana. Ta roślina zawiera wiele cennych substancji odżywczych, a także jest bogatym źródłem kofeiny. Jak działa guarana i kto może ją spożywać?

Guarana – co to takiego?

Zmielone nasiona guarany trafiają do polskich domów najczęściej w postaci drobnego proszku, jednakże sama roślina pochodzi z rejonów Brazylii. W lecznictwie była stosowana już przez Indian, a od niedawna zyskała sporą popularność niemal na całym świecie. Nasiona guarany zawierają dużą ilość kofeiny, której jest zdecydowanie więcej niż w tradycyjnej kawie. Oprócz tego ten egzotyczny owoc ma liczne właściwości prozdrowotne, stymuluje organizm do pracy, a także działa przeciwbólowo. Warto zaznaczyć, że ze względu na bogate źródło kofeiny, guarana jest głównym składnikiem wielu napojów energetycznych.

Wpływ guarany na organizm

Guarana zawiera w swoim składzie ksantyny, czyli procyjanidyny, katechiny i kofeinę (w ziarnach guarany znajduje się nawet 8% tej substancji), odpowiedzialne za działanie pobudzające i psychostymulujące. Dzięki tym związkom chemicznym ta roślina pochodząca z Amazonii niweluje zmęczenie i usprawnia działanie zarówno mózgu, jak i ciała. Obecne w guaranie alkaloidy i flawonoidy zwiększają koncentrację i czujność człowieka, zatem bardzo często sięgają po nią studenci, maturzyści i osoby aktywne umysłowo.

Właściwości guarany

Oprócz tego, że stosowanie guarany usprawnia umysł, cierniopląt pozytywnie wpływa na samopoczucie. W związku z tym jego spożywanie zalecane jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z depresją lub nerwicą. Można spotkać się również z hipotezą, że katechina, epikatechina czy procyjanidyny (związki polifenolowe, zawarte w guaranie) zabijają komórki nowotworowe, jednakże nie jest to jeszcze potwierdzone naukowo.

Spożywanie guarany pozytywnie wpływa na odchudzanie, ponieważ nasiona tej rośliny usprawniają przemianę materii, co umożliwia szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Naukowo dowiedziono, że paullinia cupana skutecznie hamuje apetyt, a jej połączenie z naparem yerba mate wielokrotnie zwiększa efekty.

Ze względu na to, iż kofeina zawarta w nasionach guarany wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudza ośrodkowy układ nerwowy, można śmiało stwierdzić, że roślina działa również jako afrodyzjak. Jest to możliwe dzięki rozluźnieniu tętnic prącia i mięśni gładkich. Wobec tego, nawet mężczyźni cierpiący na otyłość i nadciśnienie mogą cieszyć się znacznie lepszą kondycją seksualną. Właściwości utleniające, a także pozytywny wpływ guarany na krążenie sprawiają, że cierniopląt obniża zły cholesterol i korzystnie oddziałuje na serce.

W aptekach najczęściej można znaleźć suplementy diety z guaraną w formie tabletek lub drobno zmielonego proszku, ponieważ znakomicie oczyszcza organizm, usuwając z niego substancje toksyczne. Dodatkowo paullinia ma właściwości przeciwbakteryjne – alkoholowy wyciąg z nasion zwalcza bakterie i działa przeciwzapalnie. Ta egzotyczna roślina jest często głównym składnikiem wielu kremów i balsamów, ponieważ sprawia, że skóra jest bardziej napięta, a zmarszczki mniej widoczne.

Inne działanie guarany:

  • działa moczopędnie,
  • wspiera procesy regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym, a także w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie,
  • poprawia wytrzymałość fizyczną,
  • reguluje pracę jelit i częstość wypróżnień,
  • wspiera termogenezę ciała,
  • spowalnia przedwczesne procesy starzenia.

Guarana – w jakiej formie można ją spożywać?

Cierniopląt, występujący w całym dorzeczu Amazonii, można nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Guarana spożywana jest w kilku postaciach:

  • suplementy diety – kofeinę do organizmu można dostarczyć w postaci gotowych tabletek i kapsułek. Guarana w suplementach diety musi być spożywana zgodnie z ilościami wskazanymi przez producenta, warto również łączyć ją z innymi substancjami aktywnym,
  • guarana w proszku – jest to wersja najbardziej opłacalna, ponieważ ma w pełni optymalny skład i kosztuje stosunkowo niedużo. Roślinę w formie sproszkowanej można dodawać do posiłków – jogurtów, owsianek, zup, napojów, zielonej herbaty itp. Sprawdź stronę https://dobreziele.pl/sklep/guarana-i-inne i postaw na produkty najwyższej jakości!
  • naturalne nasiona – są z reguły droższe od pozostałych wariantów i zawierają najwięcej kofeiny – ekstrakt z nasion guarany nie wypłukuje magnezu i wykazuje silniejsze działanie pobudzające niż kawa.

Bez względu na formę przyjmowania guarany, należy zrezygnować z picia dużej ilości coli, kawy, napojów energetycznych oraz innych składników, zawierających kofeinę. W przeciwnym razie można bardzo szybko doprowadzić do przedawkowania tej substancji, co jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Mimo tego, że guarana ma więcej właściwości prozdrowotnych niż kawa, to nie wszyscy mogą ją stosować.

Kto powinien uważać na suplementację guarany?

Nie ulega wątpliwości, że włączenie nasion guarany do codziennej diety korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, a także znakomicie pobudza organizm. Niemniej jednak niektórzy ludzie powinni powstrzymać się od spożywania tej cennej rośliny. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów cierpiących na problemy żołądkowe, cukrzycę, nadczynność tarczycy, przewlekłe choroby układu krążenia. Zastosowanie guarany w suplementach diety niewątpliwie potęguje i wzmacnia efekty rośliny, jednakże warto pamiętać, że większość z nich zawiera dodatkowe substancje pomocnicze, które mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm człowieka.

Duża zawartość kofeiny w guaranie sprawia, że nie mogą jej spożywać kobiety w ciąży oraz panie karmiące piersią. Istnieje bowiem ryzyko, że ta substancja będzie zalegać w mleku matki lub negatywnie wpłynie na zdrowie nienarodzonego dziecka. W przypadku guarany proces oddziaływania na układ nerwowy jest znacznie delikatniejszy niż w przypadku kawy, jednakże stan pobudzenia trwa o wiele dłużej. Wobec tego zaleca się, aby dzieci i młodzież unikały regularnego przyjmowania nasion tej egzotycznej rośliny.

napój na bazie guarany

Przedawkowanie ciernioplątu – skutki uboczne

Guarana, choć jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, to przyjmowana w nadmiernych ilościach może prowadzić do wielu niepożądanych efektów. Najczęstsze skutki, wynikające z przedawkowania guarany to:

  • problemy żołądkowe, wymioty lub biegunka,
  • przyspieszenie pracy serca,
  • bóle głowy,
  • nadmierne pobudzenie w sferze psychoaktywnej,
  • bezsenność,
  • uczucie niepokoju, nerwowość i agresja.

Nadmierna ilość kofeiny w organizmie może prowadzić do przewlekłej nerwicy, drgawek, zmiany barwy skóry, białek oczu i zębów, a także schorzeń sercowo-naczyniowych. Przyjmowanie zbyt dużej dawki guarany często wywołuje również bóle brzucha oraz zaparcia.

Zastosowanie guarany w kuchni

Ta popularna roślina, pochodząca z Ameryki Południowej, jest używana w kuchni najczęściej w sproszkowanej formie i wyróżnia się nieco gorzkawym, delikatnym smakiem. Zmieloną guaranę warto dodawać do napojów, spożywanych pół godziny przed wysiłkiem fizycznym. Można również połączyć ją z koktajlami, sałatkami, jogurtami, a nawet kanapkami. Cierniopląt znakomicie podkreśla smak pomarańczy, jabłka i marchwi. Wiele osób wykorzystuje potencjał guarany i przyrządzają z niej różnego rodzaju nalewki.

Podsumowanie

Guarana bardzo często kojarzy się z napojami energetycznymi, jednakże jej szereg właściwości prozdrowotnych sprawia, że może być stosowana nawet w codziennej diecie. Ten egzotyczny suplement diety to bogate źródło kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. Niemniej jednak z uwagi na dużą zawartość kofeiny w jej nasionach, należy stosować ten produkt bardzo ostrożnie, aby nie wywołać niepożądanych skutków ubocznych.