Chałwa to przysmak, obok którego nie można przejść obojętnie. Do jej produkcji używa się głównie sezamu, jednak istnieją też inne warianty chałwy. Co ciekawe, do tego przysmaku można dołożyć wiele dodatków.

Chałwa jest popularnym produktem w sklepach, jednak dlaczego nie spróbować jej wykonać samemu w domu? Okazuje się, że jest to możliwe. W tym poradniku znajdziesz przepis i porady na to, jak zrobić chałwę w domu. Przeczytaj!

Chałwa — kilka informacji

Przysmak ten znany jest na całym świecie od wieków. Swoje początki znajduje w wielu wschodnich krajach, jak Turcja, Indie, Grecja i inne. Chałwa jest słodkim przysmakiem, który zawiera wiele witamin i minerałów.

Do najpopularniejszych chałw należy odmiana turecka wytwarzana z sezamu. Do produkcji tych przysmaków używa się też karmelu, lub miodu, oraz nasion oleistych różnego rodzaju. Przysmak może być jednolitą, zbitą masą z dodatkiem np. orzechów, kakao, jak również może być przeplatany innymi rodzajami mas, np. czekoladową, czy nugatową.

Poniżej przedstawiamy przepis na chałwę domowej roboty. Sprawdź!

Chałwa z pistacjami

Jak zrobić chałwę w domu

Do zrobienia domowej chałwy nie będziemy potrzebować wielu składników, bo jedynie dwóch podstawowych i ewentualnych dodatkowych. Będą to:

  • 2 szklanki sezamu,
  • 1/2 szklanki miodu, bądź karmelu (ilość miodu lub karmelu można wybrać wedle własnego uznania)

Szczególnie poleca się używać miodu, dzięki czemu otrzymamy chałwę bez dodatku cukru — tego niezdrowego. Ilość miodu zależy od własnych upodobań. Przejdźmy zatem do tego jak zrobić chałwę w domu! Przedstawiony przepis dotyczy tureckiej chałwy bez dodatków.

Przygotowanie

Wpierw przechodzimy do prażenia sezamu. W tym celu sezam prażymy na suchej patelni, aż do momentu gdy ten się zarumieni — zazwyczaj wystarczy około 10 minut. Należy uważać, aby sezam się nie przypalił, dlatego podczas prażenia, często go mieszamy. Ciekawostką jest fakt, że prawidłowo uprażony sezam bardzo przyjemnie pachnie i smakuje nieco orzechowo, natomiast przypalony jest gorzki.

Kiedy sezam zostanie uprażony, należy go przestudzić. Kolejno sezam przełóż do młynka, aby go zmielić. Mielimy na bardzo drobno. Zmielony sezam mieszamy z przygotowanym miodem lub karmelem. Podczas łączenia jednego produktu z drugim należy to robić powoli — cały czas mieszając.

Gdy otrzymamy masę, przekładamy ją do odpowiedniej formy, a następnie w chłodne miejsce, aby ta stężała. Najlepiej tak przygotowaną chałwę umieścić w lodówce.

Podany przepis jest na przysmak bez żadnych dodatków. Kiedy jednak zechcemy wykorzystać coś dla urozmaicenia smaku, np. cukier waniliowy, lub orzechy włoskie, należy to zrobić na etapie mieszania masy. Tak przygotowana domowa chałwa, po kilkugodzinnym pobycie w lodówce może zostać wyjęta i podana. Przysmak można także udekorować. W tym celu używa się ziarna sezamu, orzechy, kawałki czekolady, czy bakalie.

Czy domowa chałwa to zdrowy produkt

Zastanawiając się nad walorami zdrowotnymi chałwy domowej, należy wiedzieć kilka kwestii. Trzeba podkreślić, że głównymi składowymi tego produktu jest cukier i tłuszcz. Nie można się jednak zrażać, gdyż chałwa zawiera wiele cennych minerałów. Zaliczają się do nich fosfor, potas, magnez, żelazo, cynk, błonnik pokarmowy, a nawet wiele witamin — chociażby z grupy B.

Bezapelacyjnie domowa wersja jest zdrowsza niż sklepowa chałwa, która zawiera niezdrowe dodatki, jak np. olej palmowy, syrop glukozowy czy różnego rodzaju aromaty. Nierzadko także ilość miodu w takim produkcie jest znikoma.

Z racji wysokiej zawartości cukru i tłuszczu, rodzi się pytanie, czy dany przysmak jest zdrowy? Okazuje się, że tak, jednak należy spożywać go w umiarze. Tak czy inaczej, domowa chałwa jest na pewno lepszym wyborem niż sklepowe odpowiedniki.

Chałwa z sezamem

Jakie są rodzaje chałwy

Wiemy już jak zrobić chałwę w domu na bazie sezamu i miodu, lub karmelu. Warto jednak wiedzieć, jakie są inne rodzaje chałw i skąd się wywodzą.

  • Chałwa turecka — robi się ją na bazie nasion sezamu, ma postać bloku i można ją urozmaicić wieloma dodatkami. Jest to najpopularniejszy rodzaj chałwy. Przepis znajdziesz powyżej!
  • Chałwa ukraińska/rosyjska — głównym składowym są nasiona słonecznika i maku, jak również orzechy. Wzbogaca się ją bakaliami.
  • Chałwa grecka — ten rodzaj wykonuje się na bazie skrobi kukurydzianej.
  • Chałwa indyjska — ciekawy rodzaj, który zawiera tartą marchew gotowaną na mleku.
  • Chałwa południowoazjatycka — zawiera kaszę mannę.
  • Chałwa hiszpańska — znana też pod nazwą Turrón. Wyrabia się ją na bazie białek jaj i charakteryzuje się większą twardością aniżeli inne odpowiedniki.

Jeżeli zatem chcesz zrobić domową chałwę, możesz wykorzystać także inne rodzaje i przepisy!

Podsumowanie

Chałwa to świetny przysmak, którym ludzie zajadają się od wieków. Jak widać, jej wykonanie nie jest trudne. Wiesz już jak zrobić chałwę w domu, zatem do dzieła — niech jej smak zaskoczy wszystkich!