Coraz większa świadomość zdrowego stylu życia sprawiła, że więcej ludzi zaczyna podejmować bardziej świadome wybory żywieniowe. Bardzo często zastępują szkodliwe dla organizmu produkty ich zdrowymi alternatywami. Syrop z agawy w ostatnim czasie stał się bardzo modnym zamiennikiem bardzo popularnego i często nadużywanego cukru. Jak powstaje syrop z agawy? Jakie są korzyści zdrowotne płynące z jego spożywania? Sprawdź!

Syrop z agawy – pochodzenie

Agawa to roślina z rodziny agawowatych, licząca ponad 300 gatunków. Pochodzi z pustynnych terenów Ameryki Północnej, a największą popularnością cieszy się w Meksyku. Produkuje się z niej alkohol (tequila), papier, włókno oraz ostatnio bardzo popularny w Polsce syrop.

Popularne gatunki agawy

Do tych najbardziej znanych gatunków agawy zaliczamy:

  • Agawę amerykańską (Agave americana) – charakteryzuje się niebieskawymi  liśćmi, w czasie kwitnienia może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości.
  • Agawę meksykańską (Agave parryi) – jest rośliną jadalną, dorastającą  nawet do 75 metrów wysokości.
  • Agawę niebieską (Agave tequilana) – jej sfermentowany sok wykorzystywany jest do produkcji tequili.
  • Agawę sizalową (Agave sisalana) – jest rośliną włóknodajną, z której wytwarza się liny, maty, czy worki.

Gatunków agawy jest ponad 300, a wśród nich wiele odmian, różniących się właściwościami i wyglądem.

Co to jest syrop z agawy?

Syrop z agawy to substancja słodząca, którą uzyskuje się z dwóch gatunków agawy – Agave tequilana i Agave salmiana. Konsystencją przypomina płynny miód lub syrop klonowy. Jest trzykrotnie słodszy od cukru.

Kolor syropu z agawy świadczy o jego smaku. Jasny syrop jest bardziej klarowny, a przy tym delikatny w smaku. Ciemniejszy, bursztynowy odcień oznacza wyrazisty, karmelowy posmak.

Jak powstaje syrop z agawy?

Sok z agawy wyciskany jest z rdzenia rośliny, po czym poddawany obróbce cieplnej oraz enzymatycznej. Następnie jest oczyszczany i filtrowany.

Z czego składa się syrop z agawy?

Skład chemiczny w syropie z agawy może się różnić w zależności od sposobów produkcji.

Syrop z agawy składa się głównie z:

  • fruktozy (od 56% do 92%),
  • glukozy (od 8% do 20%).

Zawiera on także cenne związki, takie jak saponiny, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu oraz przyczynić się do zahamowania wzrostu guzków nowotworowych, a także inulinę potencjalnie posiadającą właściwości prebiotyczne.

W syropie z agawy znajdują się również mikroelementy: wapń, magnez, żelazo, potas oraz sód.

Syrop z agawy a indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny jest to skala, która mierzy, jak szybko po spożyciu określonego produktu wzrasta poziom cukru we krwi.

Syrop z agawy bogaty we fruktozę ma niższy indeks glikemiczny, aniżeli biały cukier rafinowany. Oznacza to, że podnosi poziom glukozy we krwi wolniej. Pomimo tego, iż syrop z agawy jest zdrowszą alternatywą cukru rafinowanego, nie należy spożywać go w dużych ilościach. Niekontrolowane spożycie syropu może prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej, odkładania się kwasu moczowego, czy utraty witamin i minerałów. Stosowany z należytym umiarem może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Zastosowanie syropu z agawy

Niski indeks glikemiczny sprawił, że syrop z agawy stał się doskonałą alternatywą dla cukru. Ma smak zbliżony do płynnego miodu lub syropu klonowego, ponadto nie krystalizuje się i łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Syrop z agawy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie sprawdza się w przepisach, w których chcemy wyeliminować tradycyjny cukier. Ma zastosowanie jako naturalny słodzik zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów, takich jak kawa, herbata czy różnego rodzaju drinki. Jest też składnikiem wielu potraw. Syrop z agawy można dodawać do ciast, deserów, musli, ciasteczek, różnego rodzaju wypieków, jogurtu lub stosować jako polewę do naleśników, gofrów lub wafli. Coraz częściej używany jest jako dodatek do potraw wytrawnych, a także marynat i glazur.

Nektar z agawy jest trzykrotnie słodszy od cukru, dlatego tylko niewielka jego ilość wystarczy, by uzyskać pożądany przez nas smak. Po za tym posiłki z syropem z agawy są mniej kaloryczne niż w przypadku użycia tradycyjnego cukru.

Naleśniki polane syropem z agawy

Przepis na domową nalewkę z agawy

Nalewka z agawy to łatwy w przygotowaniu słodki i aromatyczny napój.

Potrzebne składniki:

  • 1 kilogram agawy,
  • 0,5 kilograma cukru,
  • 1 litr spirytusu 40%,
  • 1 litr wody.

Umyte liście z agawy kroimy na mniejsze kawałki i umieszczamy w dużym słoiku. Zalewamy spirytusem. Zamknięty słoik odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Kolejnym krokiem jest przygotowanie syropu cukrowego. W garnku zagotowujemy wodę, do której wsypujemy cukier i mieszamy, aż do jego całkowitego rozpuszczenia. Przelewamy całość do słoika z agawą. Zamykamy słoik i odstawiamy go w ciemne i chłodniejsze miejsce na około 3 miesiące. Następnie przecedzamy nalewkę przez sitko i przelewamy do mniejszych butelek. Szczelnie zamykamy i napój gotowy.

Nalewkę z agawy możemy wykorzystać na różne sposoby. Schłodzoną serwować jako napój przed posiłkiem, dodać do kawy lub herbaty, polać lody lub owoce i wiele więcej.

Właściwości zdrowotne syropu z agawy

Ogromną zaletą syropu z agawy jest niski indeks glikemiczny oraz mniejsza niż w przypadku cukru zawartość kalorii. Jest więc polecany osobom z cukrzycą. Ponadto wspomaga aktywność jelit (zapobiega zaparciom), a wchodzące w jego skład saponiny potencjalnie hamują rozwój zmian nowotworowych. W swoim składzie zawiera niewielką ilość błonnika oraz wapń, magnez i żelazo.

Syrop z agawy może wykazywać właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Warto jednak pamiętać, iż syrop z agawy, podobnie jak większość substancji słodzących, należy stosować z umiarem.

Podsumowanie

Czy syrop z agawy faktycznie jest korzystny dla naszego zdrowia? Opinie na ten temat są podzielone. Ten środek słodzący produkowany w Meksyku ma tyle samo zwolenników co i przeciwników jego stosowania. Kupując nektar z agawy, warto zwrócić uwagę na jego skład na etykiecie. Nie powinno być tam dodatkowego cukru ani żadnych sztucznych konserwantów.