Nadmierne spożywanie cukru może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Otyłość, ryzyko cukrzycy typu II, choroby serca to tylko niektóre z nich. Próbujemy więc ograniczyć konsumpcję cukru, wybierając posiłki z jak najmniejszą jego zawartością lub takie, w których zamiast cukru występuje jego zdrowszy zamiennik. Jak zrobić smaczny, a przy tym zdrowy deser, któremu nie oprze się cała rodzina? Oto kilka ciekawych przepisów na pyszne i zdrowe desery!
Czym zastąpić tradycyjny cukier w deserach?
W niemal w każdym przepisie na deser bez problemu możemy zastąpić tradycyjny cukier jego zdrowszym zamiennikiem. Alternatywą dla cukru może być:
- miód,
- syrop klonowy,
- cukier kokosowy,
- syrop z agawy,
- ksylitol,
- erytrytol,
- stewia roślinna,
- owoce zarówno świeże, jak i suszone.
Jak widać, lista zamienników cukru jest długa. Osoby chcące zmienić swoje nawyki żywieniowe lub borykające się z cukrzycą na pewno znajdą alternatywę dla tego słodkiego dodatku, odpowiadającą ich potrzebom i upodobaniom smakowym.
Proste przepisy na desery
Fit desery to nie tylko korzyści dla naszego zdrowia, ale również doskonały smak. Mogą być równie smaczne, jak ich tradycyjne, kaloryczne odpowiedniki.
Czekoladowe desery bez cukru
Czekolada jest uwielbianym przez nas składnikiem deserów. Wykorzystać możemy ją na wiele sposobów, między innymi w formie płynnej, jako polewę lub sos do deseru. Oto trzy sprawdzone przepisy na czekoladowe desery bez tradycyjnego cukru:
Czekoladowy fit sernik
Składniki:
- 1 kg twarogu sernikowego,
- 5 jaj,
- 300 g erytrytolu,
- 200 ml mleka,
- 2 sztuki budyniu czekoladowego (w proszku),
- 100 g czekolady gorzkiej,
- 200 g mleczka kokosowego z puszki,
- owoce jeżynowe np. maliny lub jeżyny (mogą być mrożone).
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 160 stopni Celsjusza. W dużej misce miksujemy: ser, żółtka jaj, mleko, budyń czekoladowy, a na końcu wsypujemy erytrytol. W wysokim naczyniu ubijamy białka z 5 jajek. Dodajemy ubitą pianę do masy twarogowej i delikatnie mieszamy do połączenia składników. Blaszkę do pieczenia wykładamy papierem, a boki smarujemy masłem. Przelewamy masę do formy. Wierzch posypujemy owocami. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku około 70 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik. Nie wyjmujemy sernika, lecz tylko uchylamy drzwiczki piekarnika. W ten sposób studzimy sernik stopniowo. Ostatnim etapem jest przygotowanie polewy czekoladowej. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę i dodajemy mleko kokosowe, a następnie polewamy nią wierzch przestudzonego sernika. Przed spożyciem schładzamy go w lodówce kilka godzin.
Pudding czekoladowy
Pudding czekoladowy to kolejny fit deser z dodatkiem czekolady bez cukru. Do jego wykonania potrzebujemy:
- 3 awokado obrane i bez pestek,
- 2 łyżki kakao,
- 3 suszone daktyle (należy zalać je wrzątkiem i pozostawić na ok. 30 minut)
- 1 łyżka syropu klonowego,
- 1/3 szklanki mleka roślinnego, na przykład sojowego,
- szczypta wanilii,
- szczypta cynamonu,
- 1/2 szklanki posiekanych migdałów,
- owoce, na przykład borówka lub malina.
Wszystkie składniki oprócz migdałów należy zmiksować w blenderze. Na dnie szklanki rozsypujemy migdały, nakładamy na nie powstały krem i dekorujemy owocami.
Trufle
Trufle z ciecierzycy to szybki w przygotowaniu i smaczny wegański deser. Doskonale nadają się jako przekąska, a przy tym są zdrowsze niż tradycyjne trufle czekoladowe. Do wykonania tego prostego deseru potrzebujemy następujących składników:
- ciecierzycę konserwową – 250 g,
- kakao – 20 g,
- rodzynki – 2 łyżki,
- żurawinę suszoną – 2 łyżki,
- śliwkę suszoną – 2 łyżki,
- olej kokosowy – 60 g,
- syrop klonowy – 6 łyżek,
- czekoladę gorzką – 100 g.
Ciecierzycę, olej kokosowy, kakao (20 g) oraz syrop klonowy blendujemy razem. Dodajemy do masy rozdrobnione suszone owoce i starannie mieszamy. Umieszczamy w lodówce na około 1 godzinę. Następnie formujemy kulki o średnicy około 2 centymetrów. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i obtaczamy w niej trufle.
Owocowe desery bez cukru
Niskokaloryczne desery ze świeżymi owocami są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Owoce zawierają w sobie naturalną słodycz i jednocześnie obfitują w cenne składniki odżywcze. Desery z owocami świetnie sprawdzą się w letnie dni, w postaci sorbetów lub koktajli owocowych, lub po prostu do popołudniowej kawy. Oto trzy proste desery owocowe bez białego cukru:
Deser owocowy z nasionami chia
Deser owocowy z nasionami szałwii hiszpańskiej to pyszna przekąska, która może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przygotowanie tego posiłku jest niezwykle proste i wymaga zebrania tylko kilku składników:
- 4 łyżki nasion chia,
- 200 ml mleka,
- 1 łyżeczki miodu,
- 12 słodkich truskawek.
Nasiona chia wsypujemy do miski i zalewamy mlekiem. Wlewamy miód, mieszamy i odstawiamy na około 40 minut (aż składniki zamienią się w gęstą masę). Trzy truskawki kroimy wzdłuż na cienkie paski i układamy pionowo w szklance. Resztę owoców blendujemy. Do środka na truskawki nakładamy łyżką masę z nasion chia, a wierzch zalewamy musem z truskawek. Przed podaniem warto przygotowany deser schłodzić w lodówce.
Prosty owocowy fit deser
Ten przepyszny deser robi się w kilka minut, a do jego przyrządzenia potrzebujemy:
- świeże owoce (jagody, maliny, truskawki lub inne) lub mrożone (jeśli deser przygotowujemy zimą),
- banana,
- jogurt naturalny (jedno opakowanie lub wedle uznania),
- 9 sztuk daktyli,
- 3 łyżeczki miodu,
- 6 łyżek orzechów (migdałów/orzechów włoskich/orzechów nerkowca).
Owoce miksujemy z bananem i daktylami. Jeśli przyrządzamy deser na bazie owoców mrożonych, należy je najpierw rozmrozić. Jogurt mieszamy z miodem. Orzechy miksujemy na drobne kawałki. Do szklanki nakładamy na przemian warstwę owocową, jogurtową i orzechową. Wierzch deseru możemy przyozdobić owocami.
Tarta z owocami
Tarta to przykład deseru, który składa się z pieczonego ciasta oraz nadzienia. I choć tradycyjne przepisy na tarty bardzo często zawierają składniki wysokokaloryczne, takie jak masło, cukier, śmietana i inne, istnieją również zdrowsze jej warianty z nadzieniem owocowym. Oto sprawdzony przepis na niskokaloryczną tartę bez dodatku cukru, do którego potrzebujemy następujące składniki na spód tarty:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej,
- 5 łyżek mąki kukurydzianej,
- jajko,
- 1 łyżeczkę proszku do pieczenia,
- banan,
- 2 łyżki oleju kokosowego.
Do sporządzenia nadzienia do tarty potrzebujemy:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej,
- 3 szklanki mleka roślinnego,
- łyżkę masła,
- łyżkę soku z cytryny,
- dowolne owoce.
Wykonanie tarty rozpoczynamy od przygotowania spodu. Kaszę jaglaną gotujemy, a następnie blendujemy na gładką masę. Dodajemy mąkę, jajko, proszek do pieczenia, olej kokosowy i rozgniecionego banana. Wszystko razem dokładnie mieszamy (jeśli ciasto ma zbyt rzadką konsystencję, można dodać jeszcze mąki). Gotowym ciastem wykładamy formę do tarty. Pieczemy około 35 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Kolejnym etapem jest przygotowanie kremu. Należy zagotować mleko, a następnie wsypać do niego kaszę jaglaną, dodać masło i sok z cytryny. Gotować jeszcze chwilkę, aż kasza wsiąknie całe mleko. Powstały krem miksujemy i wylewamy na uprzednio ostudzony spód tarty. Owoce układamy na wierzchu, lekko wciskając je do środka. Po przestudzeniu tarty wkładamy ją na około godzinę do lodówki.
Podsumowanie
Biały cukier jest niepożądanym składnikiem w naszej diecie. Nadmierne jego spożywanie może prowadzić nie tylko do nadwagi, ale poważnych chorób przewlekłych. Dlatego zalecane jest wybieranie jego zdrowszych substytutów. Niskokaloryczne desery nie muszą być wcale nudne i bez smaku. Istnieje bowiem wiele pysznych przepisów na desery fit, które zaspokoją nasze kubki smakowe.w